Parametrics
TPS61097-33DBVR absolute maximum ratings: (1)VI Input voltage range: –0.3 V to 7 V; (2)Isc Short-circuit current: 400 mA; (3)TJ Junction temperature range: –40℃ to 150℃; (4)Tstg Storage temperature range: –65℃ to 150℃; (5)ESD Electrostatic discharge rating: 2000 V.
Features
TPS61097-33DBVR features: (1)Up to 95% Efficiency at Typical Operating Conditions; (2)Overtemperature Protection; (3)Connection from Battery to Load via Bypass Switch in Shutdown Mode; (4)Small 2.8-mm x 2.9-mm 5-Pin SOT-23 Package; (5)Typical Shutdown Current Less Than 5 nA; (6)Typical Quiescent Current Less Than 5 μA; (7)Operating Input Voltage Range From 0.9 V to 5.5 V; (8)Fixed Output Voltage Options From 1.8 V to 5.0 V; (9)Power-Save Mode for Improved Efficiency at Low Output Power.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 TPS61097-33DBVR |
 Texas Instruments |
 DC/DC Switching Converters 100mA DC/DC Cnvrtr w/ Lo Quies Crnt |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 TPS60100 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 TPS60100EVM-131 |
 Texas Instruments |
 Power Management IC Development Tools 2 batt cells |
 TPS60100PWP |
 Charge Pumps Reg 3.3V Lo-Ns Chrg Pump DC-DC Cnvtr |
 TPS60100PWPG4 |
 TPS60100PWPR |
 TPS60100PWPRG4 |